اردکانیان : سال جاری خاموشی داریم

اردکانیان : سال جاری خاموشی داریم

معرفی به دوستان

وزیر نیرو گفت: خاموشی در سال جاری اجتناب ناپذیر است، اما تجربه خاموشی یک انتخاب است که مصرف کننده‌ها دارند، آن‌ها می‌توانند با استفاده خارج از الگوی مصرف در گرمای تابستان به دلیل کمبود برق خاموشی را تجربه کنند.

اردکانیان : سال جاری خاموشی داریم

رضا اردکانیان اظهار داشت: در اولین روز کاری مجلس شورای اسلامی این توفیق را داشتیم که در فراکسیون حاضر شویم و مسائل کلی آب و برق کشور را در سال آبی جاری به اطلاع نمایندگان برسانیم و از نظرات آن‌ها استفاده کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه کشور ما ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای در بخش منابع انسانی و زیست محیطی دارد که هر دو بخش باید از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند، تصریح کرد: از جمله منابع وسیعی که در اختیار ما قرار دارد روز‌های آفتابی فراوان و دشت‌های وسیعی است که می‌توانیم در آن از انرژی پاک خورشید استفاده کنیم.

سالانه باید هزار مگاوات به ظرفیت تولید انرژی خورشیدی کشور اضافه شود

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه و برنامه‌های دولت دوازدهم باید سالانه هزار مگاوات به ظرفیت تولید انرژی خورشیدی کشور اضافه کنیم، ادامه داد: تا پایان سال گذشته ۵۲۰ مگاوات انرژی خورشیدی در مدار داشته ایم که در سال جاری این عدد را به دو برابر افزایش می‌دهیم و سعی داریم هر سال این رقم افزایش پیدا کند به نحوی که در پایان دولت دوازدهم تعهدی را که برای در مدار داشتن ۴ هزار مگاوات انرژی خورشیدی داریم را محقق کنیم، البته انرژی باد و سایر اشکال انرژی تجدیدپذیر نیز در برنامه ما قرار دارد.

استفاده از دشت‌های وسیع آفتابی کشور برای تولید انرژی خورشیدی

اردکانیان اضافه کرد: استفاده از شبکه‌های موجود انتقال برق در سطح کشور و ارتباطی که با تمام همسایگانی که مرز خاکی با آن‌ها داریم برقرار شده که این ظرفیت دیگری به ما می‌دهد که حتی از سرمایه گذار خارجی دعوت کنیم تا از دشت‌های وسیع آفتابی کشور برای تولید انرژی خورشیدی استفاده و طبق قرارداد‌هایی که با کشور‌های همسایه منعقد می‌کنند از شبکه برقی کشورمان برای انتقال انرژی تولیدی خود استفاده کنند که این مسئله درآمدی را برای کشور به همراه دارد.

وزیر نیرو گفت: این اقدام فواید زیادی برای کشور دارد و بخشی از تعهدات ما را در کنوانسیون کاهش آلاینده‌ها و کاهش دی اکسید کربن را تامین می‌کند، همچنین این مسئله اشتغالزایی را نیز به همراه دارد.

خاموشی در تابستان یک انتخاب است

وی در خصوص اینکه خاموشی در سال جاری اجتناب ناپذیر است، اظهار داشت: این مسئله یک انتخاب است که مصرف کننده‌ها دارند، آن‌ها می‌توانند با ادامه وضع موجود و استفاده خارج از الگوی مصرف انتخاب کنند که در گرمای تابستان به دلیل کمبود برق که امسال محتمل‌تر است و کاهش آب پشت سد‌ها خاموشی را تجربه کنند.

ظرفیت موجود توان تامین نیاز به انرژی معقول یک جامعه ۸۰ میلیونی را دارد

اردکانیان با بیان اینکه مردم می‌توانند از هم اکنون با مصرف صحیح انرژی این عادت را نهادینه کنند، تصریح کرد: ظرفیت موجود باید کفاف مصرف معقول یک جامعه ۸۰ میلیونی و حتی بیش از آن را بدهد، اما اگر مصرف غیرمعقول باشد طبیعتا خاموشی نیز یک سرنوشت گریزناپذیر است.

نظرات

 
   
 
Captcha