عدم توجه و رسیدگی وزارت نیرو به صادرات خدمات فنی و مهندسی برق

عدم توجه و رسیدگی وزارت نیرو به صادرات خدمات فنی و مهندسی برق

معرفی به دوستان

سقوط آزاد صادرات و رسیدگی خدمات فنی و مهندسی صنعت برق در حالی است که طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم بار‌ها از سوی مسئولان وزارت نیرو بر اهمیت صادرات خدمات فنی و مهندسی تأکید شده است.

عدم توجه و رسیدگی وزارت نیرو به صادرات خدمات فنی و مهندسی برق

صنعت برق ایران با رسیدن به توانمندی روز جهان در فناوری، دانش، مهندسی، طراحی و اجرای پروژه‌ها و همچنین خودکفایی ۹۵ درصدی در طراحی و ساخت تجهیزات این صنعت، ظرفیت بسیاری برای صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد؛ به طوری که فعالان و صاحب‌نظران این صنعت، از ظرفیت سالانه صادرات ۲۰ میلیارد دلاری خدمات فنی و مهندسی صنعت برق خبر می‌دهند.

با وجود ظرفیت‌های بسیار برای استفاده از درآمدزایی مستقیم و غیرمستقیم ملی در توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق، شاهد سقوط آزاد سهم ایران در این عرصه هستیم.

یک مقام آگاه در این خصوص گفت: با وجود ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری صادرات خدمات فنی و مهندسی برق، از این ظرفیت استفاده نمی‌شود.

وی افزود: در سال ۹۰ صادرات خدمات فنی و مهندسی برق به بیش از ۴ میلیارد دلار رسید، این رقم در سال ۹۴ به ۲.۴ میلیارد دلار کاهش یافت؛ در ادامه در سال ۹۶ تنها ۴۹۸ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشتیم و این رقم برای ۱۰ ماهه اول سال ۹۷ به ۱۱۱ میلیون دلار کاهش یافت.

این مقام مسئول تصریح کرد: در نیمه نخست سال جاری نیز شاهد افت بیش از پیش صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق بودیم و پیش بینی می‌کنم که در سال ۹۸، حتی به آمار صادرات خدمات فنی و مهندسی برق در سال گذشته هم نرسیم.

سقوط آزاد صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق در حالی است که در طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم بار‌ها از سوی مسئولان وزارت نیرو بر اهمیت صادرات خدمات فنی و مهندسی تأکید شده و هر سال در سخنرانی‌های مختلف از برنامه ریزی برای توسعه این بخش خبر داده اند، اما آنچه در عمل می‌بینیم افت عجیب سهم ایران از صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعتی است که هم در آن خودکفا هستیم و هم ظرفیت‌های بسیاری برای دردست گرفتن بازار کشور‌های همسایه داریم.

نظرات

 
   
 
Captcha