طی 2 سال گذشته 40 نیروگاه خورشیدی وارد مدار شد

طی 2 سال گذشته 40 نیروگاه خورشیدی وارد مدار شد

معرفی به دوستان

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق گفت: طی دو سال گذشته 40 نیروگاه تولید کننده برق خورشیدی در کشور وارد مدار شد.

طی 2 سال گذشته 40 نیروگاه خورشیدی وارد مدار شد

سید محمد صادق زاده عصر شنبه در آیین بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی برق قم در منطقه کوه سفید این استان اظهار داشت: سیاست های وزارت نیرو بر تولید برق از طریق انرژی های پاک و غیر فسیلی متمرکز است.
وی افزود: اگر این نوع فناوری در کشور حمایت شود، با توجه به عدم نیاز آن به آب و سوخت برای تولید انرژی برق در حفظ محیط زیست و منابع تاثیر بسزایی دارد.
معاون وزیر نیرو با اشاره به حمایت های استانی و منطقه ای از ساخت نیروگاه های خورشیدی از طریق واگذاری زمین به سرمایه گذاران افزود: به طور حتم اگر حمایت های وزارت نیرو و همچنین استانداری ها در کنار هم جمع شود، شاهد گشایش نیروگاه های خورشیدی متعددی در کشور خواهیم بود.
وی با اشاره به افتتاح نیروگاه خورشیدی درقم، گفت: با توجه به استقبال سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در ساخت این نوع نیروگاه ها در صورت حمایت های لازم نیروگاه های خورشیدی بعدی قم نیز به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
رییس سازمان انرژهای تجدی پذیر کشور با بیان اینکه نرخ رشد نیروگاه های خورشیدی از نیروگاه های دیگر بالاتر است، افزود: امیدواریم با توجه به بالا بودن تعداد روزهای آفتابی در کشور و همزمانی تولید برق نیروگاه ها با مصرف و همچنین صرفه جویی در مصرف آب نرخ رشد این نیروگاه ها همچنان خیلی خوب باقی بماند.
وی همچنین با اشاره به شناسایی نقاط مناسب برای نصب نیروگاه های بادی در قم، گفت: در حال حاضر برای احداث این نوع نیروگاه ها نیز مجوزهایی صادر شده ولی اولویت نخست قم نیروگاه های خورشیدی است.
معاون وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه امروزدر جهان فناوریهای پیشرفته و مدرنی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی بر روی آب مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: برای استفاده از این روش تولید برق در کشور نیز برنامه هایی در دست انجام است، تا ضمن تامین برق به شیوه ای کاملا مقرون به صرفه با ایجاد پنل های خورشیدی بر روی سدها، رودخانه ها و مسیرهای عبور آب از تبخیر آب نیز جلوگیری کنیم.
نخستین نیروگاه خورشیدی قم و سومین نیروگاه خورشیدی مجهز به سیستم ردیاب خورشیدی کشور با 20 میلیون یورو سرمایه گذاری با فرایند قرارداد خرید تضمینی 20 ساله در منطقه کوه سفید در بخش مرکزی قم به بهره برداری رسید.

نظرات

 
   
 
Captcha