نشانه های مسومیت با گاز مونوکسیدکربن

نشانه های مسومیت با گاز مونوکسیدکربن

معرفی به دوستان

مونوکسید کربن گازی بی رنگ ، بی بو , بی مزه است که به همین علت " مرگ خاموش" یا " قاتل خاموش" نامیده می‌شود. گاز گرفتی ، به دلیل تنفس در محیط آلوده به گاز مونوکسید کربن به وجود می آید.

نشانه های مسومیت با گاز مونوکسیدکربن

مسمومیت مونوکسید کربن به واسطه وسایل همچون : بخاری ، پیک نیک ، آب گرمکن و ... تولید و بیش تر در فصول سرد سال دیده‌ می‌شود.اگر سیستم گرمایشی دچار نقص باشد یا از آن به درستی استفاده نشود، میزان مونوکسید کربن ممکن است افزایش یابد، که مسمویت فرد یا افرادی که در آن محیط و نزدیکی قرار دارند را به همراه دارد.

نشانه های مسمومیت بر اثر گاز مونوکسید کربن هم مانند سرما خوردگی ست :

سردرد بیش از حد

رایج ترین نشانه ابتدایی گاز گرفتگی با مونوکسید کربن سردرد تنشی است. این سردرد با دردی مبهم به وجود می آید‌.همچنین سردردها به راحتی نادیده گرفته می شوند، از این رو هنگام مواجهه مداوم با آنها در یک محیط ثابت مانند خانه بهتر است جدی گرفته شود.ممکن است با تغییر مکانی گاز کربن مونوکسید که در ان قسمت و محیط ایجاد شده؛ سردرد هم از بین برود.

تنگی نفس

با جمع شدن مونوکسید کربن در خون نشانه هایی ممکن است، به طور قابل توجهی بیشتر شوند.تنفس سریع یا تنگی نفس یکی از همین نشانه ها است. اگر در یک محیط مشترک تعدادی ازافراد حاضر در محیط با این علائم مواجه شدند به آن توجه داشته‌باشند.علاوه بر تنگی نفس افرادی که دچار مسمومیت این گاز شده‌اند احتمالا درد در ناحیه سینه را نیز احساس کنند.این درد ممکن است تند تپشی یعنی تعداد بیش از100 تپش قلب در دقیقه همراه باشد.

استفراغ

یکی دیگر از نشانه های اولیه مسمومیت حالت تهوع‌ واستفراغ می باشد که شبیه نشانه های آنفلونزا است. استفراغی که بر اثر گاز گرفتگی باشد منجر به تب نمی شود اما از علائم حالت تهوع که به واسطه انفولانزا اتفاق می افتد تب می باشد. اگر چند نفر در محیط مشترک با این علائم مواجه شدند، یا در بالا این مطلب گفته شده است باعث افزایش نگرانی می شود و باید مورد توجه قرا گیرد.

تاری دید

مغز تحت تاثیر اکسیژن است ، به همین علت تاری دید یکی دیگر از علائم مسمومیت با مونوکسید کربن است که در زمینه مسمومیت این گاز باید مورد توجه قرار داد. این نشانه کمتررایج است و به طور معمول در موارد شدید با تجمع کربن مونو کسید خون شکل می گیرد. در زمانی که مشکلات بینایی به همراه دیگر علائم که در بالا گفته شد تجربه شد، باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کرد.

تشنج 

ممکن است در هنگام مسمومیت شدید فرد دچار تشنج شود، این امرغیر قابل کنترل فعالیت های الکتریکی_ مغناطیسی در مغز را به همراه دارد. تشنج چون در هنگام نزدیکی به مرگ اتفاق می افتد ، کمک های اولیه و پزشک باید به سرعت انجام شود.اما به احتمال زیاد ممکن است مسمویت از نقطه حیات عبور کرده باشد.

 

نظرات

 
   
 
Captcha