300 روز آفتابی نقطه قوت در تولید انرژی های نو در کشور

300 روز آفتابی نقطه قوت در تولید انرژی های نو در کشور

معرفی به دوستان

کارشناس حوزه انرژی گفت: موقعیت جغرافیایی و ظرفیت 300 روز آفتابی در کشور کمک شایانی به توسعه انرژی‌های نو می‌کند.

300 روز آفتابی نقطه قوت در تولید انرژی های نو در کشور

محمدرضا شریفی دونچالی، کارشناس حوزه انرژی ، با اشاره به سهم انرژی‌های نو در کشور اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه سالیانه تولید هزار مگاوات انرژی نو در کشور پیش‌بینی شده است که بنا بر آمار‌های سازمان ساتبا تنها 700 مگاوات آن در سال 97 محقق شده است و افزایش هزینه‌های تولید رسیدن به 5 هزار مگاوات را سخت کرده است.
این کارشناس انرژی تصریح کرد: سهم انرژی‌های نو از تولید برق کشور کمتر از یک درصد نیروگاه‌های حرارتی است.
بیشتر بخوانید: انرژی‌های نو، جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی
وی افزود: با توجه به میزان تقاضا، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر رقم چشمگیری نیست و با وجود پتانسیل عظیم از روز‌های خورشیدی و وزش باد‌های مناسب به دلیل پایین بودن قیمت خرید و نوسانات نرخ ارز فعالیت بخش خصوصی در این حوزه توجیه چندانی ندارد.
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به ظرفیت ایران در انرژی‌های نو تصریح کرد: به دلیل موقعیت جغرافیایی، ظرفیت 300 روز آفتابی در کشور می‌تواند کمک شایانی به توسعه انرژی‌های نو کند.
وی ادامه داد: با توجه به بازار موجود در کشور‌های همسایه قادر به ایجاد هزاران شغل در صورت ایجاد و تکمیل زنجیره آن از طراحی، ساخت و بهره‌برداری خواهد بود.
شریفی دونچالی گفت: سال گذشته به دلیل عملکرد نامناسب سازمان برنامه و بودجه در تخصیص منابع مالی حاصل از پرداختی مردم بابت عوارض برق که محل سرمایه‌گذاری آن در انرژی‌های تجدیدپذیری توسعه شبکه روستایی است، مشکلات فراوانی برای سرمایه گذاران در این حوزه به‌وجود آمد.
در قانون بودجه سال ١٣٩٧ معادل ١٢٨٠ میلیارد تومان اعتبار از محل عوارض برق پیش‌بینی شد تا به 2بخش تجدیدپذیر‌ها و برق‌رسانی روستایی اختصاص یابد و تاکنون ٥٨٠ میلیارد تومان از این محل از مشترکان دریافت شده است، اما رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق در این باره گفته است که از این میزان، تنها ٤٢٠ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه به این 2بخش اختصاص یافته که امیدواریم تا پایان سال کل مبلغ پیش‌بینی شده یعنی ١٢٨٠ میلیارد تومان به این 2بخش اختصاص یابد.

نظرات

 
   
 
Captcha