ایستگاه فضایی در شهر سلماس به مساحت 40 هکتار راه‌اندازی می‌شود

ایستگاه فضایی در شهر سلماس به مساحت 40 هکتار راه‌اندازی می‌شود

معرفی به دوستان

طبق گفته مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی، شهرستان سلماس میزبان یکی از چهار ایستگاه فضایی اصلی کشور در زمینی به وسعت 40 هکتار خواهد بود.

ایستگاه فضایی در شهر سلماس به مساحت 40 هکتار راه‌اندازی می‌شود

قاسم جلیلی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی امروز طی مصاحبه خود اعلام کرد: اقدامات لازم برای بهره‌برداری ایستگاه ثابت فضایی در شهرستان سلماس انجام شده و زمینی به وسعت 40 هکتار برای این امر در نظر گرفته شده است.

بر اساس صحبت‌های جلیلی، ساخت ساختمان اداری این پایگاه آغاز شده و این ساختمان تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. اعتبار 100 میلیارد ریال برای ساخت ساختمان اداری پایگاه فضایی سلماس در نظر گرفته شده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی در مورد کارکردهای این پایگاه فضایی افزود: ایستگاه فضایی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه فضایی کشور (در کنار ایستگاه فضایی امام خمینی، ایستگاه فضایی قم و ایستگاه فضایی چابهار) شناخته خواهد شد و اموری مانند بهره‌برداری و کنترل ماهواره‌های تولید شده همچنین ارائه اطلاعات ماهواره‌ها به شرکت‌‌ها، سازمان‌های بهره‌بردار مانند جهاد کشاورزی و مدیریت بحران و استارتاپ‌های فضایی در این ایستگاه انجام می‌شود.

وی با بیان اهمیت نقش زیرساخت‌ها در توسعه دانش صنعت فضایی کشور افزود: در حال حاضر ما برای توسعه و پیشرفت در دانش و شکل‌گیری زنجیره صنعت فضایی کشور، به توسعه زیرساخت‌های فضایی نیاز داریم.

سازمان فضایی کشور تاکنون از ایستگاه امام خمینی و شهر قم در فاز اجرایی بهره‌برداری کرده و به زودی ایستگاه‌های سلماس و چابهار به ایستگاه‌های فضایی اصلی کشور اضافه می‌شوند.

شهرستان سلماس در 90 کیلومتری شمال استان آذربایجان غربی و در مجاورت مرز ایران و ترکیه قرار داد. این شهرتان بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارد.

 

نظرات

 
   
 
Captcha